Školní jídelna

Ve školní kuchyně v naší mateřské škole je podávána dětem pestrá, vyvážená a plnohodnotná strava odpovídající biologickým potřebám vyvíjejícího se dětského organismu.

Obsahuje hodně ovoce a zeleniny, zejména syrové i tepelně upravené, dostatek mléčných výrobků, libového masa, ryb, luštěnin a vhodných nápojů.
Seznam našich regionáních dodavatelů:
Pečivo – AVOS a.s., Kroměříž
Ovoce a zelenina – PK velkoobchod s ovocem a zeleninou, Kroměříž
Brambory – sezónní – Zahradnictví Kohout, Kvasice
Mléko a mléčné výrobky – Mlékárna Valačské Meziříčí, spol. s r.o.
Maso – MP Krásno, a.s., Valašské Meziříčí
Mražené ryby, mražená zelenina a kuřecí maso – Zvoska, rodinná firma, Krnov;  ET Gastro, Brno;  Garant Food Service s.r.o., Praha
Koření a sušená zelenina – J.K. Jaroslav Kostera, Větřkovice

V mateřské škole je zaveden pitný režim. Děti mají k dispozici nápoje během celého dne.
Dítě přítomní v MŠ době výdeje jídla, se stravuje vždy.

Otázky týkajícího se stravování projedná rodič s vedoucí školní kuchyně.

Při přípravě jídel postupujeme podle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování a řídíme se platnými výživovými normami a zásadami zdravé výživy.

Kuchyně připravuje denně 3 jídla: přesnídávku, oběd a odpolední svačinu. Celodenní pitný režim.

Přesnídávky a odpolední svačiny se podávají v době od 8:30-8:45, odpoledne od 14:15-14:30. Naše šikovné kuchařky připraví svačinu a nápoje, děti se samy obsluhují, vybírají si množství potravin i druh nápoje, po svačince odnesou nádobí.

Denně mají děti k dispozici ovocné nebo zeleninové talíře s možností výběru podle vlastní chuti.

Oběd se vydává od 11:30 – 12:00 (postupné vydávání obědů po MŠ). Polévku a hlavní jídlo na talíře připravují kuchařky nebo výdejnice stravy. Děti mají možnost si říci o množství popř. co na talíř nechtějí.

Podle věkové skupiny děti používají příbory, po obědě si děti odnesou nádobí.

Při sestavování jídelníčku se řídíme nutričním doporučením ministerstva zdravotnictví, dodržujeme pestrost nabízených pokrmů a pravidla spotřebního koše, tzn., ve stravě jsou zastoupeny kategorie potravin maso, ryby, mléko a mléčné výrobny, tuky, cukry, zelenina a ovoce, brambory, luštěniny, rostlinné tuky, oleje a vejce. Zařazujeme i produkty zdravé výživy (např. cizrna, kuskus, různé druhy luštěniny, saláty, kaše). Informace o množství potravin si můžete stáhnout v sekci školní jídelna – dokumenty.

Do jídla děti zásadně nenutíme. Naší snahou je vyvolat v dětech pocit zvědavosti, jídlo alespoň ochutnat, prohlédnout si ho.

Průběžně sledujeme, vyhodnocujeme a  následně přijímáme opatření k optimálnímu plnění spotřebního koše. Upřednostňujeme v jídelníčku sezónní potraviny a nově chceme využít vlastních zdrojů (výpěstků)- např. bylinky atd.

Pitný režim vnímáme jako velmi důležitý, proto dohlížíme, aby jej děti dodržovaly po celý den průběžně, mají k dispozici v každé třídě tekutiny v nerezové nádobě nebo skleněné konvici, ze které si mohou nalévat, samozřejmě za přítomnosti učitelky. Nápoje jsou obměňovány – čaje, voda, ovocné šťávy, minerálky, mléko.

MŠ poskytuje stravování pro cizí strávníky.
Výdej stravy pro cizí strávníky je v době 10:15 – 11:00.

Cizím osobám je vstup do prostor kuchyně zakázán.

Naše školní kuchyně vaří i pro další mateřské školy ve Střížovicích, ve Velkých Těšanech, v Lubné, v Nové Dědině a Karolín.

Školní jídelna